Home
Home > Zásady zodpovědného hraní

Zásady zodpovědného hraní

Na našich stránkách vám přinášíme podrobné recenze jednotlivých online casin v České republice a radíme vám, jak se při hře vyhnout podvodu. Při hře však není důležité pouze vědět, kde hrát a čemu se vyhnout, ale také to, jak ke hře přistupovat a vědět, kdy s ní přestat. Důležitou součástí naší politiky je proto také osvěta bezpečného hraní.

V tomto článku vám proto přinášíme podrobné informace o zodpovědném hraní, nástroje, které můžete při prevenci využít i důležité kontakty v případě, že se vám hra vymkne z kontroly. Dozvíte se, jaké nástroje jsou k dispozici přímo v online casinech. Seznámíme vás také s desaterem bezpečného hraní a dozvíte se také něco o herních limitech.

Aktivní ochrana hráčů

Velká část zodpovědnosti samozřejmě leží na bedrech samotných hráčů. Ze zákona jim tak online poskytovatelé hazardních her musí umožňovat přístup k různým nástrojům aktivní ochrany a prevence, prostřednictvím nichž mohou sami hráči rozhodnout o tom, jak bude jejich hra probíhat. Nástrojů prakticky s každou aktualizací Zákona o hazardních hrách přibývá a hráči tak mají větší možnosti přistupovat ke hře zodpovědně.

Tyto nástroje by měly vždy být nějakým způsobem přístupné na samotné platformě jednotlivých poskytovatelů. Prostřednictvím nich se mohou hráči nejen sami vyloučit ze hry, ale také nastavit své limity, které jim při jejich překročení zamezí v dalším pokračovaní. Jednotlivé nástroje vám samozřejmě představíme a ukážeme vám, jak je můžete použít.

Nastavení herních limitů

Každý hráč se jako první setká s nastavením herních limitů. Tento prvek ochrany je od roku 2017 zařazený jako nedílná součást registračního procesu v každém online casinu. Znamená to tedy, že bez toho, abyste si nastavili herní limity nebo alespoň odmítli jejich nastavení, nebudete moci v žádném online casinu hrát.

V rámci limitů si můžete nastavit například počet přihlášení za měsíc, výši čisté prohry za den nebo celkový úhrn vkladů do casina. Díky limitům tak můžete výrazně snížit vaše ztráty nebo riziko toho, že budete v casinu trávit více času, než by bylo záhodno. Limity poté můžete kdykoliv během hry různě upravovat ve vašem profilu, což je samozřejmě vhodné. Nezapomeňte, že limity vstoupí v platnost okamžitě, avšak znovu je budete moci změnit až za 7 dnů.

Panic Button

Součástí každého online casina je povinně od roku 2024 také takzvaný Panic Button. Jedná se o tlačítko, které hráčům umožňuje vyloučit se na 24 hodin ze hry. Stačí jednoduše kliknout na tlačítko a vyloučení potvrdit. Výhodou tohoto řešení je, že budete vyloučení ze hry u všech poskytovatelů, takže vás nebudou zbytečně pokoušet. Jde tedy o výborný nástroj pro zamezení ztrát.

V případě, že tohoto tlačítka využijete, ocitnete se na 48 hodin v Rejstříku vyloučených osob. Jakmile tato časová lhůta odezní, můžete se znovu bez problémů pustit do hry. Tuto variantu můžete využít kdykoliv chcete. Pokud tedy cítíte potřebu si od hraní na chvíli oddechnout, rozhodně po ní sáhněte.

Rejstřík vyloučených osob (RVO)

Pokud cítíte, že vám pauza příliš nepomohla a limity nezabírají, můžete sáhnout po Rejstříku vyloučených osob. Jedná se o vládou provozovaný registr, ve kterém se mohou hráči ocitnout z různých důvodů. Zapsat se na něj můžete dobrovolně, a to na jeden až dva roky. V takovém případě nebudete moci hrát minimálně po dobu zvolenou při zápisu. Následně můžete podat žádost o výmaz.

Do Rejstříku vyloučených osob se však hráči mohou dostat také nedobrovolně. K tomu může dojít například v případě, že neplatí závazky k nezaopatřenému dítěti, má insolvenci nebo mu byla soudně hra zakázaná. V budoucnosti se pak má rozšířit také o zápis osob v exekuci. V této situaci nejde požádat o výmaz, ale dojde k němu automaticky v momentě, kdy důvod pro zápis pomine.

Rejstřík vyloučených osob musí být ze zákona taktéž dostupný přímo na stránkách casina. Obvykle tomu tak je v rámci sekce o zodpovědném hraní. Najít ho však samozřejmě můžete také přímo na stránkách Ministerstva financí. Zápis obvykle trvá 24 hodin. Po zápisu nebude možné se do hazardní hry přihlásit ani se registrovat u nových operátorů.

Desatero zodpovědného hraní

Kromě aktivní ochrany, po které hráči sáhnou až v momentě, kdy jde do tuhého, však existují také prvky pasivní ochrany. Těmi pro naše účely rozumíme takzvané desatero zodpovědného hraní. Jedná se o sérii doporučení a tipů, které vám pomohou hrát bezpečně. Ty jsou následující:

  • Hrajte pouze pro zábavu – nikdy se na něj nedívejte jako na způsob rychlého či snadného výdělku.
  • Na hraní si nikdy nepůjčujte – půjčky na sázení jsou to nejhorší, co můžete jako hráč udělat.
  • Stanovte si limity – ať už si limity nastavíte přímo v casinu nebo pouze v hlavě, vždy nějaké mějte a striktně je dodržujte.
  • Sázejte pouze u legálních poskytovatelů – hrajte pouze na stránkách, které mají platnou licenci od Ministerstva financí. Využít přitom můžete našich doporučení, protože pracujeme výhradně s těmi nejbezpečnějšími casiny.
  • Nesnažte se vyššími sázkami získat ztráty zpět – tiltování, jak se také říká neúměrnému navyšování sázek ve snaze získat zpět prohrané peníze, je velmi nebezpečné. Dávejte si na něj pozor.
  • Hrajte pouze, když jste v klidu – nikdy nehrajte v případě, že jste pod vlivem alkoholu či drog. Hraní se vyhrajete také, pokud máte osobní problémy nebo například depresi.
  • Dělejte si pravidelné přestávky – během hry je důležité dělat si přestávky a vždy hrát s čistou myslí.
  • Soustřeďte se pouze na hraní – když hrajete, soustřeďte se čistě na hru a vždy hrajte pouze u jednoho stolu. To je aktuálně zajištěno zákonnými restrikcemi.
  • Poznejte, kdy skončit – hráč by měl vědět nejen to, kdy začít, ale také, kdy skončit a dát si přestávku.
  • Vyhledejte pomoc – pokud už jde do tuhého a cítíte, že máte s hraním problémy, nebojte se vyhledat profesionální pomoc a začněte situaci co nejdříve řešit.

Všechny tyto kroky jsou nesmírně důležité pro prevenci proti závislosti. Když se vám je podaří dodržet, můžete si užívat hru zcela bezpečně a udržet ji v mezích zábavy, kam také patří. Pamatujte si, že bezpečnost při hraní je to nejdůležitější a je nutné ji mít vždy na paměti.

Nebojte se říct si o pomoc

Někdy ani všechny aktivní nástroje ani prevence zkrátka nezabere. Pokud se vám tedy hraní opravdu vymkne z rukou a ani všechny námi popsaná opatření nezabrala, rozhodně je na místě vyhledat pomoc. Obrátit se samozřejmě můžete v první fázi na své přátele a známé. Ideální však samozřejmě je vyhledat odborníky, kteří vám pomohou diskrétně a mají patřičné vzdělání v adiktologii.

V naší tabulce níže vám přinášíme přehled všech relevantních organizací, na které se můžete obrátit vždy, když máte problém. Můžete s nimi probrat i postup v případě, že si závislostí prochází někdo z vašeho blízkého okolí. Mějte však vždy na paměti, že odbornou pomoc musí ve výsledku vyhledat oni sami. Nikdy na ně netlačte a buďte jim především oporou.

Organizace Webové stránky Telefonická linka E-mail
www.hazardni-hrani.cz +420 800 350 000 poradte@chciodvykat.cz
www.zodpovednehrani.cz +420 777 477 877 zodpovednehrani@iprh.cz
www.stopzavislosti.cz +420 775 122 273 info@stopzavislosti.cz
www.koncimshranim.cz +420 284 822 872 dic@sananim.cz

Všechny tyto instituce vám pomohou najít směr v případě, že vám začne hraní přerůstat přes hlavu. Najdete zde také spoustu užitečných informací, které je nutné znát předtím, než začnete hrát. Přináší vám také spoustu tipů k tomu, jak poznat závislost, jaké jsou její průvodní znaky a tak dále. Vyhledat pomoc není ostuda a je důležité se hrou nenechat pohltit.

Ministerstvo financí varuje: Hazardní hrou může vzniknout závislost!